Dostępne zabiegi

Metody:

 • PNF
 • Rozluźnianie mięśniowo – powięziowe
 • Taping
 • Masaż Pałeczkami bambusa
 • Masaż Bańką chińską
 • Akupunktura Medyczna Suche igłowanie
 • Rozluźnianie nerwowo – powięziowe
 • Kompleksowa terapia stopy
 • Pinoterapia
 • Terapia Wisceralna

PNF

(Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation – Proprioceptywne torowanie nerwowo – mięśniowe) jest jedną z najbardziej znanych metod terapeutycznych już od lat 40 – tych ubiegłego wieku. PNF jako koncepcja zaczęła powstawać w 1946 r. początkowo w Waszyngtonie a później w Vallejo (Kalifornia) dzięki współpracy neurofizjologa – dr Hermana Kabata i fizjoterapeutki – Margaret (Maggie) Knott. Na początku metoda wykorzystywana do prac z pacjentami chorującymi na SM. Po wielu miesiącach stwierdzono że zarówno podejście do pacjenta oraz z punktu widzenia terapii śmiało może być stosowana u innych pacjentów borykającymi się z wieloma problemami ze strony narządu ruchu. PNF Jest przykładem neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych, którego istotę zawarto w nazwie: proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie, facylitacja ) ruchu. PNF pozwala ocenić pacjenta na poziomie funkcjonowania: poprzez obserwację aktywności dnia codziennego oraz funkcji i struktury ciała.

Rozluźnianie mięśniowo – powięziowe

jest to osteopatyczna technika polegająca na rozciąganiu tkanek miękkich. Rozluźnianie polega na stopniowym rozciąganiu tkanek miękkich w oparciu o reakcje pacjenta. Między innymi polega na uwolnieniu napięć mięśniowych oraz zmniejszenie stłałego napięcia ścięgien i przyczepów mięśniowych. Terapia do stosowana z powodzeniem u wszystkich od pediatrii do geriatrii.

Taping

Plastrowanie dynamiczne (inaczej Kinesio Taping) – metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, jest jedną z metod plastrowania. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka Dr Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Gold. Jest to plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry. Jest odporny na działanie wody i nie powoduje uczuleń dzięki specjalnemu klejowi, którym jest nasączony z jednej strony. Kolory aplikacji nie mają żadnych dodatkowych działań

Akupunktura medyczna suche iglowanie

Zabieg z wykorzystaniem bardzo cienkich igieł (suche igły) bez substancji farmakologicznych. Polega on na nakłuciu punktu spustowego lub napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi, bólami głowy oraz w leczeniu niektórych problemów nerwowych. Nie jest to akupunktura wywodząca się z medycyny chińskiej!!!

Częste i niegroźne reakcje występujące po igłowaniu to:

 • małe krwiaki w miejscu igłowania
 • ból mięśni, który może się utrzymywać przez około 1-4 dni
 • 1-2 dniowa przeczulica

W celu złagodzenia dolegliwości bólowych po terapii stosuje się rozciąganie(stretching), ucisk niedokrwienny oraz ciepło (lampa Sollux) /zimno ( krioterapia CO2)

Pinoterapia / pinopresura

Twórcą tej metody jest Polak a dokładnie med. Radosław Składowski. Meoda jaką opracował jest to połączenie medycyny konwecjonalnej z niekonwencjonalną. Pinopresura łączy w sobie wiele metod między innymi akupunktura, akupresura, reflekosoterapie, medycyna manualna, suche igłowanie oraz wiele innych a całość stanowi kompleksową metodę leczenia. Nazwa Pinopresura wzięła się z połączenia słów pin – szpilka oraz presura – uciskanie, ciśnienie. Termin „szpilka” jako rdzeń nazwy ma wskazywać na to, że mimo, iż jest to złożony system terapii to techniki z użyciem ostrza mają największe znaczenie. Pinopresura. Pinoterapia znajduje swoje zastosowanie w terapii szeregu schorzeń ortopedycznych, jak i neurologicznych, w ostrych i przewlekłych zespołach bólowych np. urazach, kontuzjach, zespołach przeciążeniowych. Może być również stosowana jako element kompleksowej terapii zaburzeń funkcjonalnych. Jako metoda wykorzystująca zróżnicowane bodźce, jest dostosowana do pracy z pacjentami w prawie każdym wieku.

TPS – Terapia punktów spustowych

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (ang. trigger points) są to niewielkie obszary w mięśniach, często wyczuwalne dotykiem, jako zgrubienia, guzki lub struny, które charakteryzują się znaczną bolesnością. Pod wpływem ucisku tych punktów następuje uczucie silnego bólu, który może promieniować do innych obszarów ciała. Punkty spustowe mogą pojawiać się w każdym mięśniu. Istnieją mapy występowania punktów spustowych, jednak należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny. Punkty te układają się wzdłuż pewnych linii, które są znane jako łańcuchy mięśniowo-powięziowe. Mechanizm powstawania punktów spustowych

Mechanizm ten jest przedmiotem wielu teorii. Teorią, do której najbardziej się przychylam jest ta, iż punkt spustowy jest efektem skurczu mięśni dotyczący niewielkich włókien. W przypadku skurczu całych mięśni, na przykład podczas skurczu łydki powstaje naprężenie w ścięgnach (włókna przyczepiające mięśnie do kości), i wyzwala się przez to mechanizm rozkurczający mięsień. W przypadku, gdy skurcz dotyczy jedynie małych włókien, ścięgna nie są napinane, a przez to skurcz trwa przez długi czas. Długotrwały skurcz tych włókien prowadzi do ich niedokrwienia i niedotlenienia, a w efekcie do nagromadzenia się w punkcie spustowym metabolitów takich jak kwas mlekowy powodując piekący ból podobny do tzw. zakwasów, które pojawiają się po intensywnym wysiłku. Z biegiem czasu dochodzi do wzmożonej wrażliwości danej części mięśnia, który staje się znacznie bardziej wrażliwy na ucisk oraz jeszcze łatwiej ulega skurczowi. Powstaje samo napędzająca się kaskada działająca w mechanizmie tzw. błędnego koła. Z biegiem czasu pierwotny punkt spustowy może powodować powstanie wokół siebie coraz więcej punktów, zwanych punktami satelitarnymi.

 Masaż:

 • Masaż klasyczny
 • Drenaż limfatyczny
 • Masaż izometryczny
 • Masaż segmentarny
 • Masaż bańką chińską
 • Masaż tkanek głębokich – MTG

 Strefa SPA:

 • Masaż bambusem
 • Masaż gorącymi kamieniami
 • Masaż czekoladą
 • Masaż Miodem
 • Masaż lodem
 • Masaż relaksacyjny

Masaż klasyczny

to zabieg, który możemy zastosować jako formę relaksacji a także jako zabieg Zadaniem masażu klasycznego jest, rozluźnienie napiętych mięśnii co pozwala wyhamować oraz uspokoić układ nerwowoy. Formy masażu  stosowano  już w starożytności. Obecnie jest określany przez medycynę jako pomocnicza metoda fizjoterapii w przypadku wielu chorób – dotykających zarówno ciało, jak i psychikę.

Drenaż limfatyczny

to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Drenaż przeprowadza  się w przypadku pojawienia się obrzęków i zastoin limfatycznych – umożliwia napływ bogatej w tlen krwi tętniczej, co poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i usuwanie toksyn z organizmu. Nie masuje się węzłów chłonnych, tylko ich okolice, wykonując ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające. W trakcie zabiegu wykonuje się masaż grzbietu, klatki piersiowej, brzucha, kończyn dolnych i górnych, karku i głowy oraz twarzy. Drenaż każdej części ciała rozpoczyna się głaskaniem, a kończy wyciskaniem (wyjątek stanowi szyja i twarz) – zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

Masaż izometryczny

masaż klasyczny leczniczy stosowany przy zanikach mięśniowych, wykonywany na napiętych grupach mięśniowych lub na pojedynczym napiętym mięśniu. Zadaniem tego zabiegu jest przywrócenie masy i siły osłabionym mięśniom bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Przed przystąpieniem do masowania należy zmierzyć obwód części masowanej w dwóch miejscach w celu porównania przyrastania masy mięśniowej. Zabieg przeprowadza się w trzech etapach: etap I – przygotowawczy, obejmujący masaż klasyczny na rozluźnionych mięśniach z zastosowaniem głaskania, rozcierania i ugniatania, mający na celu wywołanie przekrwienia i rozgrzanie tkanek oraz pobudzenie proprioceptorów; czas trwania wynosi 5 min. Etap II – zabieg właściwy; przed przystąpieniem do masażu należy wywołać submaksymalne napięcie izometryczne, przy którym włókna mięśniowe kurczą się bez zmiany ich długości. Napięcie izometryczne uzyskuje się przez skurcz dowolny lub przykładając rękę jako obciążenie zewnętrzne. Masuje się szybko i energicznie, stosując rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie, stosownie do odczuć pacjenta, w czasie 15-30 sekund, po czym następuje 15-30-sekundowa przerwa z zastosowaniem technik rozluźniających – delikatne głaskanie, wibracja i roztrzepywanie. Ogólny czas tej części wynosi 5-8 min. Etap III – końcowy; obejmuje masaż klasyczny rozluźniający, trwający 5 min., stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśni. Wykonuje się głaskanie, rozcieranie, delikatne ugniatanie, wibrację i roztrzepywanie. Masaż izometryczny (seria 10 zabiegów) przeprowadza się dwa razy dziennie lub raz dziennie albo co drugi dzień, w zależności od stanu masowanych mięśni oraz kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta

Masaż segmentarny

składa się z wielu rodzajów chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych na drodze odruchowej.
Masaż segmentarny jest masażem diagnostycznym. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Twórcami masażu segmentarnego są dwaj Niemcy Otto Gläser i Wilhelm Albrecht Dalicho. Na podstawie kilkunastoletniej działalności praktycznej, w oparciu o prace innych badaczy zajmujących się czynnościowymi wzajemnymi oddziaływaniami narządów i tkanek organizmu, opracowali i opublikowali masaż segmentarny.

Metoda ta uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwania poprzez zastosowanie szczegółowych, ściśle określonych ruchów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.

Wskazania do stosowania masażu segmentarnego

Zakres wskazań do stosowania masażu segmentarnego obejmuje wszystkie wskazania do masażu klasycznego, poszerzone o schorzenia narządów wewnętrznych.

Głównymi wskazaniami są:

 • czynnościowe i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,
 • zaburzenia krążenia,
 • czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich,
 • stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania)
 • zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Przeciwwskazania:

 • wszystkie ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej,
 • wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą,
 • ostre stany zapalne,
 • choroby nowotworowe,
 • krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia.

 Źródło: e-masaz.pl

Masaż bańką chińską

Zabieg stawiania baniek lekarskich mimo iż jest powszechnie znany, od bardzo wielu lat wzbudza niezmiennie wiele kontrowersji. W Nowinach Lekarskich w 1927 r. dr Stefan Giebocki napisał: „Jednym z najbardziej popularnych zabiegów w lecznictwie ludowym jest stawianie baniek. Piszę w „lecznictwie ludowym” Bańki lekarskie to powszechnie znana fizjologiczna metoda lecznicza. Przyjmuje się, że ojczyzną baniek są Chiny. Stosuje się je tam od około trzech tysięcy lat. We współczesnych Chinach każdy dobrze wyposażony gabinet medycyny naturalnej dysponuje kilkoma kompletami baniek o różnej wielkości, kształcie, wykonanych z różnych rodzajów tworzywa. Bańki w celach leczniczych stosowali starożytni Grecy i Egipcjanie. Ojciec medycyny Hipokrates podał dokładny opis ich stosowania w przypadkach miejscowych infekcji ropnych oraz w celu przeciwdziałania zastojowi krwi w żyłach. Z baniek korzystali także medycy arabscy tak słynni, jak Awicenna czy Abul Kasim. Znany zwolennik naturalnych metod leczenia Paracelsus zalecał stosowanie baniek ciętych. Ludowe porzekadło mówiło niegdyś, że bańki „wyciągają złą krew” lub „wyciągają z ciała chorobę”. Tymczasem naukowe wyjaśnienie mechanizmu działania baniek jest nieco inne. Istota zabiegu polega na wytworzeniu w naczyniu zamkniętym – bańce – podciśnienia o wartości od 0,2 do 0,8 atmosfery, co powoduje podrażnienie znajdujących się w skórze receptorów.Właściwości terapeutyczne tego zabiegu dają się dwojako wyjaśnić.

Po pierwsze, dzięki podciśnieniu panującemu w bańce dochodzi do pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi. Krew znajdująca się poza naczyniami krwionośnymi jest traktowana przez system odpornościowy organizmu jako obce białko i staje się silnym bodźcem do wytwarzania dużej ilości ciał odpornościowych. Jest to tzw. autohemoterapia, która skutecznie zwalcza infekcję. Po drugie zaś, działanie lecznicze i przeciwbólowe jest następstwem drażnienia receptorów skóry, mięśni, powięzi. Odruch skórno-trzewny powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Napływa krew, następuje oczyszczenie chorych tkanek z produktów przemiany materii, odkwaszenie, dożywienie i natlenienie. Dochodzi także do rozluźnienia mięśni gładkich żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych, oskrzeli i innych organów. Układ współczulny i przywspółczulny doznaje pobudzenia, co reguluje pracę narządów i tkanek.

Bańki najczęściej stawia się w przypadku chorób dotyczących układu oddechowego, takich jak: zapalenie płuc, oskrzeli, przeziębienie, zapalenie górnych dróg oddechowych.

Bańki można również stosować w przypadku: astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, chorób układu kostno-stawowego, schorzeń układu krążenia (choroba niedokrwienna mięśnia sercowego), zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego (choroby wątroby, stany zapalne trzustki, żołądka, pęcherzyka żółciowego, zespół nadwrażliwości jelita grubego), chorób układu nerwowego (różnego rodzaju nerwobóle o ostrym i średnim natężeniu, mięśniobóle)

Strefa SPA

Masaż bambusem

relaksacyjny masaż wykonywany za pomocą pałeczek bambusa, które są rolowane po ciele. Pałeczki mają różne grubości i długości, gdyż są dostosowane do poszczególnych technik i wielkości ciała. Muszą być one odpowiednio przygotowywane do zabiegu masażu: najpierw dokładnie myte, następnie dezynfekowane, a na koniec podgrzewane i utrzymywane w podwyższonej temperaturze, by oddawały ciepło przez cały czas trwania masażu. Głównym narzędziem nadającym specyficzny charakter temu masażowi są pałeczki bambusowe. Techniki manualne rozpoczynają i kończą masaż, a także pełnią funkcję łączników między kolejnymi ruchami wykonywanymi za pomocą pałeczek (głównie przy zmianie ich grubości). Do pełnego odczucia korzyści płynących z masażu niezbędne jest
zapewnienie optymalnej temperatury pomieszczenia, w którym wykonywany jest zabieg, ponieważ masażysta pracuje na dużych, odsłoniętych partiach ciała. Niebywale pomocna jest również relaksacyjna muzyka i aromaterapia.

Na początku masażysta używa pałeczek o większej średnicy, by przygotować w ten sposób większe obszary ciała. Następnie, przepalając to ruchem głaskania wykonywanym dłońmi, wykorzystuje te o mniejszej średnicy, które pozwalają na dokładniejszy masaż poszczególnych części ciała. Kolejnym etapem jest łączenie obu rodzajów bambusów przy bardzo energicznych i nieco mocniejszych ruchach w celu dotarcia i rozgrzania głęboko położonych partii mięśniowych. Na koniec masażysta wykonuje delikatne muskanie najmniejszymi pałeczkami w celu wyciszenia pobudzonej wcześniejszymi ruchami skóry i mięśni.

Oryginalny masaż wykonywany przy użyciu różnej wielkości pałeczek i miotełek bambusowych. Pałeczkami, które podczas masażu dopasowują się do kształtu mięśni,
oklepuje się, głaszcze i ugniata całe ciało ze zmiennym rytmem i natężeniem. Dzięki uciskom pałeczek zabieg szybko i długotrwale poprawia krążenie. Ma działanie drenujące i modelujące, doskonale eliminuje napięcia i wzmacnia mięśnie. Masaż bambusami efektywnie wpływa na modelowanie sylwetki, uelastycznia skórę, redukuje cellulit.Działa pobudzająco i stymulująco na cały organizm. Odpręża i poprawia samopoczucie, a ciało odzyskuje uczucie niesamowitej lekkości. Ponadto, odgłosy miarowych uderzeń bambusowych witek wprowadzają w stan głębokiego relaksu i zapomnienia.

Masaż gorącymi kamieniami

Lata 90 XX wieku to czas ponownych narodzin masażu gorącymi kamieniami, który rozpowszechnił się najpierw w USA, aby pod koniec wieku dotrzeć do Europy. La Stone Therapy, czyli leczenie kamieniami, to metoda relaksacyjna, opracowana w 1993 roku przez  amerykańską masażystkę Mary Nelson- Hannigan z Tucson w Arizonie. Pierwotnie zabiegi stosowali szamani hawajscy, którzy przypisywali kamieniom lecznicze działanie. Współczesne badania naukowe potwierdziły, że kamienie pochodzenia wulkanicznego wykazują znakomite właściwości przewodzenia wysokich i niskich temperatur, co wykorzystuje się podczas masażu. Mary Nelson udoskonaliła pierwotne zabiegi, które dzisiaj stanowią kompilację termoterapii, refleksoterapii, litoterapii, aromaterapii i masażu szwedzkiego. Masaże w połączeniu z programem Wellness .

Masaż czekoladą

Swoisty kult czekolady nie jest wymysłem naszej kultury – narodził się już w cywilizacji Majów. Jej walory docenili także Aztekowie i to po nich właśnie przejęliśmy traktowanie czekolady jak afrodyzjak i kojący balsam. Do Europy czekolada dotarła w czasie szesnastowiecznych odkryć geograficznych. Czekolada od setek lat uważana jest za źródło energii i najsmaczniejsze lekarstwo na smutek, przygnębienie oraz melancholię. Zwiększając poziom serotoniny i endorfin w mózgu czekolada poprawia nastrój, wzmacnia psychikę oraz podnosi odporność organizmu na wirusy i bakterie. Chroni także układ krążenia a zawarte w czekoladzie antyoksydanty spowalniają proces starzenia się skóry.

Obok wszystkich niezaprzeczalnych zalet czekolada ma jednak jedną wadę: kaloryczność. Jak więc bezkarnie korzystać z jej dobrodziejstw i nie przytyć? Jest na to słodki sposób. By połączyć pielęgnację ciała z zaspokojeniem innych zmysłów wystarczy wybrać się na masaż czekoladą. Witaminy i minerały zawarte w czekoladzie  Czekolada jest również bogatym:

Żródłem witaminy A, E, F, H oraz dużej ilości soli mineralnych. Poprawia koloryt skóry, przywraca jej elastyczność oraz wygładza cerę. Wyciąg z ziarna kakaowca oraz teobromina usprawniają przepływ limfy oraz krążenia, dzięki czemu następuje szybsze spalanie depozytów tłuszczu. Dodatkową zaletą masażu czekoladowego jest przepiękny, słodki aromat, a specjalne chwyty stosowane w masażu pomagają modelować sylwetkę.

Masaż miodem

Masaż ciepłym miodem wspomaga wydzielanie gruczołów potowych ułatwiając usuwanie przez skórę szkodliwych substancji. Wyciąga nagromadzone w niej toksyny, otwiera pory, intensywnie dotlenia. Jest o wiele skuteczniejszy niż porządny peeling i sauna. Miód jako naturalny produkt, słodki, wysokokaloryczny, konserwujący i leczniczy znajduje zastosowanie od wielu tysięcy lat. Przez całe stulecia, kobiety dla podtrzymania młodości, pięknej skóry i włosów, stosowały kosmetyki zawierające miód. Kleopatra uwielbiała kąpiele w oślim mleku i miodzie. Poppea, żona Nerona, używała mieszaniny mleka i miodu w formie okładów podtrzymujących piękny, młody wygląd jej twarzy. Miód pszczeli już od najdawniejszych lat należy do najbardziej cenionych środków spożywczych.     

Był poszukiwanym środkiem używanym do słodzenia napojów. Stosowano go już od tysiącleci, a świadczą o tym rysunki na skałach, w grotach, pochodzące z epoki kamiennej. Najstarszy wizerunek zbieracza miodu liczy sobie prawie piętnaście tysięcy lat i został odkryty w 1919 roku w jaskini w pobliżu hiszpańskiego miasta Walencja. Podobne rysunki znaleziono w Afryce Południowej i Indiach

Masaż miodem jest jedynym rodzajem masażu wyciągającym nagromadzone w organizmie toksyny przez skórę, zawdzięczamy to ściągającej toksyny właściwości miodu. Tak samo miód ściąga toksyny, kiedy stosujemy go w kuracji doustnie, ale miód nie jest produktem odżywczym, który można jeść zawsze bez szkody dla zdrowia. Używamy go raczej jako środek leczniczy i tylko przez określony czas. Zazwyczaj organizm sam sygnalizuje kiedy ma dosyć. Masaż miodem wyciąga toksyny z co raz głębszych warstw, powoduje oczyszczanie komórkowe, otwiera pory, dotlenia, odstresowuje  i relaksuje. Każdy masaż uwalnia od toksyn poprzez pobudzenie krążenia krwi i limfy, ale dzieje się to przez organy wydalania. Tutaj toksyny usuwają się przez skórę. Warto przypomnieć, ze skóra zajmuje powierzchnie ok. 6m kw. i znajduje się na niej od 14 do 18 tys. receptorów nerwowych. Masaż miodem oczyszcza lepiej jak sauna czy peling, otwierają się pory, skóra lepiej oddycha. Masaż jest składowa częścią kuracji.

Masaż lodem

został rozpowszechniony w Meksyku na początku roku 2000. Innowacyjne zabiegi należy połączyć z odpowiednimi ćwiczeniami i zrównoważoną, zdrową dietą, co również ma bardzo duży wpływ na odpowiednie funkcjonowanie organizmu.

Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po pierwszym zabiegu. Lód w połączeniu z roślinami leczniczymi zwiększa absorpcję tłuszczu i pobudza organizm do tworzenia nowych komórek

Istnieje kilka sposobów na aplikację lodu na skórę i w ten sposób korzystać z jego fantastycznego wpływu na ciało. Można umieścić kostki lodu w worku lub schłodzić żel, który normalnie nakładamy na oczy czy brzuch.

Jeżeli chcesz wypróbować masaż lodem w domu, wystarczy kilka kostek umieścić w woreczku, owinąć materiałem i przez kilka minut przykładać do miejsc, które chcemy odchudzić lub nadać im sprężystości i wzmocnić.

Istnieje kilka sposobów na aplikację lodu na skórę i w ten sposób korzystać z jego fantastycznego wpływu na ciało. Można umieścić kostki lodu w worku lub schłodzić żel, który normalnie nakładamy na oczy czy brzuch.

Jeżeli chcesz wypróbować masaż lodem w domu, wystarczy kilka kostek umieścić w woreczku, owinąć materiałem i przez kilka minut przykładać do miejsc, które chcemy odchudzić lub nadać im sprężystości i wzmocnić.

W wielkich miastach Europy i Ameryki znajdziemy specjalizujące się w tego typu zabiegach ośrodki. Na początek stosowane są specjalne maseczki błotne, które mają na celu głębokie oczyszczenie skóry i złuszczenie martwego naskórka.

Z drugiej strony uaktywniają krążenie krwi i przygotowują skórę na kolejny etap zabiegu. Na zakończenie wykonuje się masaż lodem. Do tej pory nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych tej metody.

Terapia lodem jest zalecana wszystkim tym, którzy marzą o zrzuceniu kilku kilogramów, a jednocześnie chcą ujędrnić i wzmocnić swoje tkanki.

Nie jest to technika przeznaczona wyłącznie dla kobiet jednak to 95% osób, które potwierdzają jej stosowanie to właśnie one. Zimny masaż szczególnie zalecany jest kobietom po porodzie i w trakcie.

Masaż relaksacyjny

Celem masażu relaksacyjnego, zgodnie z nazwą, jest uspokojenie organizmu oraz wprowadzenie go w stan relaksu. To doskonała forma terapii niemal dla każdego – pozwalająca m.in.:

 • zredukować napięcie mięśniowo – nerwowe,
 • zrelaksować umysł,
 • uzyskać uczucie pełnego odprężenia i zmniejszyć poziom stresu.

Masaż relaksacyjny zatem sprawdza się zatem zarówno w stanach zmęczenia fizycznego – na przykład po długotrwałym wysiłku sportowym, jak i zmęczenia umysłowego – po ciężkim dniu w pracy, czy doświadczeniu stresującej sytuacji. Jest to bardzo delikatny zabieg, prowadzony w spokojnej, wyciszającej atmosferze, która pozwala pacjentowi oderwać się od problemów i rozluźnić się w pełni.

Poza efektem rozprężenia i relaksu, masaż relaksacyjny korzystni wpływa na wiele aspektów pracy organizmu, pozwalając między innymi:

 • zniwelować dolegliwości bólowe – sprawdza się zatem m.in. po kontuzjach, a także, wspomagająco, w trakcie rehabilitacji po wypadkach,
 • poprawić metabolizm – przyspieszając proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej,
 • poprawić ukrwienie ciała – zapewniając rozszerzenie naczyń włosowatych i zapobiegając powstawaniu zakrzepów żylnych,
 • stymulować układ limfatyczny – pomagając szybciej usunąć toksyny z organizmu i wzmacniając naszą odporność.

Masaż relaksacyjny może przyjąć formę masażu całościowego – obejmując wszystkie partie ciała od stóp aż po szyję, lub też koncentrować się na jednej bądź kilku partiach ciała – na przykład na karku i plecach, nogach czy kręgosłupie. Technik, jakie stosuje się podczas tego zabiegu jest wiele. Najczęściej jednak masażyści, stopniowo zwiększając nacisk i napięcie stosują m.in.:

 • głaskanie – to ono zazwyczaj rozpoczyna i kończy masaż, działając relaksująco i rozprężająco,
 • ugniatanie – poprawiające ukrwienie tkanek,
 • delikatne rozcieranie – pozwalające zredukować obrzęki oraz złogi,
 • oklepywanie kantem dłoni lub całą dłonią – dla pobudzenia ukrwienia.

Ruchy w trakcie wykonywania tego typu masażu są płynne i powolne – dzięki temu, masażysta daje pacjentowi szansę na wejście w stan relaksu.

Ten zabieg polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z:

 • bezsennością,
 • chronicznym zmęczeniem oraz poczuciem braku energii,
 • długotrwałym stresem,
 • uczuciem napięcia mięśniowego,
 • nerwową nadpobudliwością.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwoli oczyścić umysł i ciało i przywróci harmonię oraz spokój wewnętrzny.

Masaż relaksacyjny jest zabiegiem bezpiecznym i zasadniczo nie występują przeciwwskazania do jego stosowania. W przypadku wątpliwości jednak, warto skonsultować się z terapeutą bądź lekarzem przed przystąpieniem do tej formy terapii.

Z mojego doświadczenia najgłębszą formą relaksacji jest masaż  lomi lomi który to jest jedną z najstarszych i najpotężniejszych form uzdrawiania, a Lomi Lomi jest jedną z najgłębszych jego form – jest to masaż unikalny. Dzięki odprężeniu umysłu i ciała pobudza wrodzoną, istniejącą w każdej osobie uzdrawiającą siłę. By zrozumieć wielkie znaczenie masażu Lomi Lomi, trzeba zrozumieć hawajską filozofię Huny i to, jak ona odnosi się do pracy ciała i uzdrawiania. Podstawowym założeniem Huny jest to, że wszystko szuka harmonii i miłości. Być może będzie nam łatwiej to zrozumieć, gdy poznamy inną nazwę Lomi Lomi – „Masaż troskliwych rąk”. Nazwa ta oddaje, w jaki sposób masaż wpływa na ciało. Działa delikatnie, ale głęboko na mięśnie, poprzez ciągłe płynne głaskanie i nacisk, które całkowicie odżywiają ciało i pozwala odbiorcy na odprężenie, poddanie się i po prostu bycie. By masaż był uzdrawiający musi towarzyszyć mu miłość i całkowite skupienie na pacjencie. Ważne                  tu są troskliwe ręce i kochające serce. Masażysta nie traktuje klienta jako kogoś, kto się „zepsuł”, ale jako kogoś, komu trzeba pomóc powrócić do wewnętrznej harmonii. Trzeba pamiętać, że masażysta nie leczy, tylko ułatwia leczenie. Uczniowie Lomi Lomi uczą się, by miłość płynęła od serca, przez ręce i łączyła się z duszą masowanego. Uzdrawianie jest skutkiem miłości – tej otrzymywanej i tej dawanej. Dla Hawajczyków, miłość to tolerancja, przebaczenie, nieosądzanie, akceptacja, współczucie i poważanie. Te wszystkie aspekty towarzyszą masażowi.

Fizykoterapia:

 • Fala uderzeniowa
 • Laser
 • Ultradźwięki
 • Prądy (tens, jonoforeza, diadynamik, interdym, kotza, traberta)

 Świadczymy usługi z dojazdem w domu Pacjenta oraz stacjonarnie w gabinecie CENTRUM ZDROWIA STAROMIEŚCIE ul. Partyzantów 16, 35-213 Rzeszów.

email: szkolenia@tendo-musculus.com.pl

email: biuro@tendo-musculus.com.pl

email: rehabilitacja@tendo-musculus.com.pl

tel: +48 663 642 273

 

 

6 + 9 =